Toetavad meditsiinilised valdkonnad

Traumakeskuse tööd toetab verepank ja laboratoorium. Regionaalhaigla laboratoorium on üks suuremaid haiglalaboreid Eestis ning verepank on Eesti suurim raviasutuse koosseisu kuuluv vereteenistusüksus.

 


 

VEREPANK

Regionaalhaigla verepangas tegeleme verepreparaatide tellimise, säilitamise, ülekandeks ettevalmistamise ja osakondadele väljastamisega. Samuti teeme immunohematoloogilisi uuringuid, jälgime verepreparaatide liikumist ja transfusioonravi ning koolitame ja nõustame personali. Verepank töötab ööpäev läbi.

Meie patsientidele kantakse üle ligikaudu pool Regionaalhaigla verekeskuses toodetud erütrotsüütide suspensioonist, 20% värskelt külmutatud plasmast ja umbes 70% trombotsüütidest.

Esimesena Eestis automatiseerisisime immunohematoloogilised uuringud, mis vähendab inimliku eksimise võimalust ja suurendab vereülekannete turvalisust.

Esimesena Eestis valideerisime ja võtsime kasutusele ka verekomponentide andmestikupõhise sobivuskontrolli (VASK). Verepank on nüüdisaegselt varustatud ja kindlalt väljakujunenud töökorraldusega üksus. Haiglale on loodud tingimused kvaliteetsete verekomponentide ülekandeks, et tagada patsiendile ohutu vereülekanne.

 

Üks vereannetus võib päästa mitu elu

2019. aastal tehti Regionaalhaigla verekeskuses üle 25 000 täisvereloovutuse. 2020. aastal (alates 1. jaanuarist detsembri alguseni) tehti umbes 23 000 täisvereloovutust.

Doonori poolt annetatud täisverest valmistatakse kolme põhikomponenti: erütrotsüütide suspensiooni, värskelt külmutatud plasmat ning trombotsüütide kontsentraati. Tänu eri komponentide tootmisele ja säilitamisele kasutatakse doonoriverd maksimaalselt.

Erütrotsüütide suspensiooni ülekannet vajavad patsiendid aneemiate korral ja verekaotustel (nt trauma, suurte operatsioonide või sünnitusel tekkinud verekaotuse tõttu). Ka vastsündinud võivad vajada verevahetuse tegemiseks vereülekannet. Trombotsüütide kontsentraati läheb tarvis hematoloogiliste ja maksahaiguste, vähi ning suure verekaotuse korral. Värskelt külmutatud plasmat aga sulatatakse ning kantakse üle patsientidele massiivsete verejooksude, hüübimishäirete ja põletuste korral.

Lisaks täisvereloovutusele saavad doonorid käia afereesiprotseduuridel. Näiteks plasmafereesi doonor saab ühe protseduuri käigus loovutada kolm ravidoosi afereesiplasmat. Multikomponent-afereesi doonor aga loovutab ühe protseduuri käigus üldjuhul kaks ravidoosi trombotsüüte ning kaks ravidoosi plasmat. Aasta jooksul tehakse Regionaalhaigla verekeskuses kokku umbes 2500 plasmafereesiprotseduuri ning 700 multikomponent-afereesiprotseduuri.

Kui patsient vajab vereülekannet, siis tänapäeval ei kutsuta appi tema lähisugulasi, vaid pöördutakse vereteenistuse poole. Viimase eesmärk on varustada haiglaid vajalike verekomponentidega. Selle ülesande täitmiseks vajavad verekeskused doonorite abi.

 

Suur verekaotus

See, kui palju verd patsiendile keskmiselt vereülekande kaudu antakse, sõltub konkreetsest haigusest ja seisundist. Näiteks tõsise õnnetuse, trauma ja suure verekaotuse korral võib inimene vajada kõigi kolme verekomponendi ülekannet ja seda suurtes kogustes. Verekeskuses on alati olemas optimaalsed verevarud, et selliste ootamatute juhtumite korral (nagu ka Telliskivi tulistamine) saaks patsiendid kohest abi. Kui haiglale väljastatakse suures koguses verekomponente, pöördub verekeskus alati ka doonorite poole, et kutsuda neid aktiivselt verd annetama, taastamaks verevarude seisu.

 

Tule doonoriks!

Oma veregrupi saab teada verekeskuses. Pärast kolmandat vereloovutust saab vaadata oma andmeid ka e-doonori andmebaasist edoonor.regionaalhaigla.ee/eDoonor.

Iga terve 18–60-aastane inimene võiks mõelda veredoonorlusele, sest kunagi ei tea, millal me ise või meie lähedased võivad vajada vereülekannet. Üks vereannetus võib päästa mitme inimese elu. Doonori nõuetega saab tutvuda verekeskuse kodulehel www.verekeskus.ee

Tutvuge ka õppefilmiga "Doonorist patsiendini".

 

laboriuuringud

 

LABOR

Regionaalhaigla laboratooriumi missioon on teha kvaliteetseid laboriuuringuid, et aidata haigusi avastada ja ravida.

 

Regionaalhaigla laboratoorium on üks suuremaid haiglalaboreid Eestis. Meie laboris tehakse uuringuid laborimeditsiini kõigis põhivaldkondades. 2019. aastal tehti kokku üle 3,3 miljoni uuringu. 

 

Keskuses on kuus osakonda:

  • kliinilise keemia ja hematoloogia osakond (koosseisu kuuluvad kliinilise keemia, hematoloogia ja automaatliini laborid ning Rapla ja Hiiumaa haigla labor)
  • kliinilise immunoloogia osakond (koosseisu kuulub tüviraku labor)
  • mikrobioloogia ja molekulaardiagnostika osakond (koosseisu kuulub ka mükobakterioloogia labor)
  • verepank
  • preanalüütika osakond
  • mõõtelabor (tegeleb kiirgustöötajate isikudooside mõõtmisega Regionaalhaiglas)

Patsiendi lugu

Sergei

Päev, mis muutis kõik

Möödunud aasta 21. juunil toimunud Telliskivi tulistamine tundus pealtnäha kui stseen mõnest filmist. Neli kuulihaava saanud taksojuht Sergei jaoks oli see aga uskumatu reaalsus. Siin on tema lugu.

Loe lähemalt